Tuesday, July 16, 2024
HomeAktualitetBregu I liqenit I braktisur

Bregu I liqenit I braktisur

-

Duhet të jetë një zonë e mbrojut, por jo e braktisur, kjo është përshtypja që të krijohet në bregun e liqenit të Shkodrës. Pamjet që të ofron ky breg nuk janë aspak të bukura, edhe pse ka arritur të ruaj virgjërinë e tij nga betonizimi, sërish janë shkurret që rriten cdo ditë ato që prishin këtë bukuri, dhe nuk lejojnë mundësin e afrimit në breg të liqenit. Ka qenë viti 2012 kur pas përmbytjeve të mëdha si shkak I grumbullimit të madh të mbeturinave nëpër shkurret e bregut të liqenit, kur bashkia Shkodër ka ndërhyrë në pastrimin e tij. Dhe që nga ajo kohë e dëri më sot bregu I lqenit të shkodrës nuk është pastruar. Ka qenë thirrje e herë pas herëshme edhe e spcialistëve edhe e vetë pushuesve që të ndërhyhet por asgjë konkrete. Shto këtu edhe dëmtimin që po pëson rruga e sapo përfunduar Ura e vjetër e bunës- Shirokë. Të gjitha këto hapa nuk kërkojnë angazhim të madh po vetëm vëmendje dhe angazhim që liqeni I Shkodrës të jetë I aksesueshëm në gjithë bregun e tij.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts