Friday, March 1, 2024
HomeKulturëBashkepunim kulturor me Zvicren

Bashkepunim kulturor me Zvicren

-

Mjeshtri i madh Mark Gjoka vijon të japë një kontribut të çmueshem për zhvillimin e kultures dhe ruajtjen e tradites
në teresi. Së fundmi në bashkepunim me një shoqatë zviceranë ka sjell në mirditë një numer të konsiderueshem veglash muzikore. Kryetari i bashkisë Mirditë Ndrec Deda ka vleresuar kontributin që kjo shoqate zvicerane sebashku me shoqaten “Shega Lezhjane”, po japin për kultivimin e muzikes tëk te rinjtë. Deda ka vlersuar me tituj nderi tre zviceranet dhe mjeshterin e madhe Mark Gjoka.

I pranishem në aktivitetin e organizuar për këtë rast ishte edhe mjeshtri i madh Zhani Ciko, i cili tha se nje kontribut i tillë iu vlen shume brezave të ri që të mbajnë gjallë traditen dhe artin.

Nderkohe Mark Gjoka tha se brezi i ri duhet nxitur dhe mbeshtetur me qellim qe vlerat kulturore tw mos humbasin.

Veglat muzikore të dhuruara nga shoqata zviceranë do të bëjnë të mundur që edhe bashkia mirditë të ketë një band të sajën muzikore.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts