Sunday, July 21, 2024
HomeAktualitetNisin punimet per xhamine e re te Shtufit

Nisin punimet per xhamine e re te Shtufit

-

Kanë zgjedhur muajin e shenjtë të Ramazanit për të hedhur gurë-themelin e parë të ndërtimit të xhamisë së re të fshatit Shtuf në njësinë administrative të Anës së Malit. Ky objekt i shenjtë i shtohet si dhuratë qytetit të Shkodres nga komunitetit mysliman dhe instituti shqiptar i mendimit dhe qytetërimit islam, falë edhe bujarisë së Arif Hoxhës që ka dhuruar tokën për ngritjen e kësaj xhamie. I pranishëm në ceremoni, myftiu imam Muhamed Sytari e vlerësoi si një ngjarje të rëndësishme për mbarë myslimanët ngritjen e një tjetër xhamie, në këtë muaj të shenjtë.
Ky objekt i ri kulti që i shtohet zonës së Anës së Malit do të jetë në dispozicion të besimtarëve mysliman për kryerjen e ritualeve fetare në qershorin e vitit të ardhshëm.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts