Wednesday, July 24, 2024
HomeAktualitetDenohet deklarata e historianit turk

Denohet deklarata e historianit turk

-

Reagime të ashpra ka shkaktuar videoja e historianit Turk realizuar përpara memorialit të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti, ku fyhet dhe denigrohet figura e tij. Kreu i bashkisë Lezhë Fran Frrokaj i quajti dashakeqe këto qëndrime, duke dënuar aktin dhe duke u distancuar prej tyre.

Në një linjë me kryebashkiakun ka qenë edhe Imami i xhamisë së Lezhës Mois Shehi, i cili tha se historia flet vetë për veprat e Sklenderbeut, prandaj askush nuk duhet të hedh baltë mbi heroin tonë kombetarë.

Gjergj Kastrioti dhe lavdia e tij në luftën antiosmane nuk errësohet nga një “historian” turk të cilin Bashkia e Lezhës nuk do ta lejojë më që të vizitojë Memorialin, thuhet edhe në deklaratën e kësaj njesie vendore.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts