Wednesday, December 6, 2023
HomeAktualitetHistoriani turk i “padeshirueshem”

Historiani turk i “padeshirueshem”

-

Fyerjet e historianit turk në drejtim të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti pikërisht pranë memorialit ku ai prehet, ka shkaktuar reagime të forta tek historianët e Lezhës. Ata kërkojnë shpalljen e tij “non grata” si dhe kërkojnë që ambasada Turke në Shqipëri të reagojë duke u distancuar nga të tilla fyerje. Askush sipas historianëve Lezhianë nuk ka të drejtë të vijë në vendin tonë nën petkun e turistit dhe të lëshojë të tilla fyerje ndaj heroit tonë kombëtar.

Me herët ndaj kësaj njollosje të figurës së Skenderbeut reaguan edhe kryebashkiaku Fran Frrokaj dhe imami i Lezhës. Pritet që qytetarët sëbashku me studiues e historian të këtij qyteti të organizojnë edhe një proteste kundër deklaratës së historianit turk.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts