Wednesday, December 6, 2023
HomeAktualitetNuk mbyllet tregu I kafsheve ne Stom Golem

Nuk mbyllet tregu I kafsheve ne Stom Golem

-

Sëmundja e Dermatozës Nudelare, tek gjedhi ka bërë që Ministria e Bujqësisë të urdhëroj mbylljen e gjithë tregjeve të kafshëve. Urdhërit të Ministrisë nuk I janë bindur tregtarët e gjedhit dhe të kafshëve të imëta në Shkodër. Në tregun e kafshëve në Stom Golem fermeret kanë zhvilluar normalisht tregtinë gjatë ditës së dielë…..

Kryeveterineri I Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë Shkodër Selim Kraja shprehet se pavarësisht urdhërit me vonesë, menaxheri I këtij tregu ka lejuar fermerët që të futen dhe të shesin. Rreziku sipas tij është shumë I lartë dhe nëse nuk veprohet me shpejtësi rrezikohet I gjithë gjedhi në vendin tonë….
Sinkron…. Selim Kraja… Kryeveteriner DRB- Shkodër….
Nga ana tjetër fermerët shprehen se nuk kanë pasur dijeni rreth urdhërit
Transmetimi semundjes se Gjedhit ndodh gjatë verës dhe vjeshtës në muajt, kur insektet janë me shumicë. Sëmundja prek gjedhin e të gjitha moshave por më rëndë moshat e reja.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts