Friday, December 8, 2023
HomeAktualitet“Një grusht jete sa me vdeke”

“Një grusht jete sa me vdeke”

-

E ka titulluar “Një grusht jete sa me vdeke” vëllimin poetik te radhës , poetja Shkodrane, Entela Tabaku Sorman. Ajo banon prej vitesh ne Suedi por u rikthye ne Shkodër për ta promovuar mes miqsh dhe dashamires te poezisë, ne bibliotekën “Marin Barleti”. Studiuesi i leteresise, Stefan Çapaliku, vlerësoi se poetja Tabaku me poezitë e këtij vëllimi, ka treguar talentin e saj te spikatur ne shkrimin e poezisë moderne:

Entela Tabaku Sorman është larguar nga Shkodra ne vitin 1998. Me pare ajo kishte botuar ne Shkodër vëllimin poetik “50 poezi dhe intermexo”. Edhe ne Suedi nuk ju nda poezisë, por ne te njëjtën kohe iu përkushtua edhe fushës studimore. Ne vitin 2014 ajo tërhoqi vëmendjen ne Stokholm me botimin e studimit “ Che Italiano fa”.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts