Wednesday, July 17, 2024
HomeAktualitetDasma tradicionale Mirditore

Dasma tradicionale Mirditore

-

Dasma tradicionale mirditore ka terhequr vemendjen e dhjetra turisteve të huaj qe kane vizituar kete krahine. Inskenimi i një dasme me të gjitha elementet tradicionalë beri qe turistet te mos impresionohen vetem nga bukurite e Mirdites, por edhe tradita e kultura shekullore.

Drejtori i Pallatit të Kultures në Rreshen Gjergj Marku tregon për zhvillimin e turizmit në këtë zonë dhe ndikimin që ka dhenë dasma tradicionale mirditore tëk turistet.

Veshjet etnografikë, muzika folklorikë, gatimet tradicionalë, kullat tipike mirditore, malet e pyllezuara dhe ajri i paster po terheqin gjithnje e më shumë interesin e turistëve. Mirdita i ka të gjitha këto resurse, megjithatë duhen më shumë investime dhe promovim që kjo krahinë të kthehet në një atraksion të vertet turistik pasi turistet nuk i mungojne.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts