Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetMali i Zi, Dënohet Fjalori qe Fyente Shqiptaret

Mali i Zi, Dënohet Fjalori qe Fyente Shqiptaret

-

Parlamenti i Malit te Zi me një rezolute te veçante ka dënuar Fjalorin e Akademisë se Shkencave Malazeze, qe fyente ne disa pika shqiptaret. Iniciator te kësaj rezolute ishin deputetët shqiptarë, Genc Nimanbegu dhe Nike Gjeloshaj:

Pas shume përpjekjesh, është zyrtarizuar gjithashtu qe deputetet shqiptare te mund te flasin ne gjuhen shqipe, ne parlamentin malazez.

Nimanbegu tha se nuk kane munguar përpjekjet e përfaqësuesve shqiptare ne Malin e Zi për te komunikuar edhe me pjesën e opozitës serbe, por është kjo e fundit qe nuk tërhiqet nga disa qëndrime qe u ka kaluar koha:

Shqiptaret ne Malin e Zi, pavarësisht dallimeve partiake, ka dy dekada qe ne zgjedhjet parlamentare mbështesin partine e kryeministrit, Millo Gjukanoviq, e cila realizoi pavaresine nga Serbia.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts