Wednesday, July 24, 2024
HomeArsimMesuesit e gjuhes shqipe ne emigracion

Mesuesit e gjuhes shqipe ne emigracion

-

Ka 16 vjet qe i eshte përkushtuar mesimit te gjuhes shqipe femijeve te emigranteve shqiptare ne Greqi. Pavaresisht veshtiresive te shumta qe ka emigracioni, arriti te hape dy kurse ne dy ishuj, dhe te jape mesim pasdreke ne ditet premte te shtuna dhe te diela. Por problemi i pare ne Greqi eshte gjetja e ambientit për mesimdhenie:

Ndersa për mesuesen Elira Andrio Bakalli ne Athine, Ministria e Arsimit ne Shqiperi, duhet ti dergoje me heret tekstet për femijet e emigranteve:

Vera Shkurti thote se fatkeqësisht ka rene edhe interesi i prindërve dhe dhe rrezikon asimilimi ne emigracion, nese nuk vepron shteti:

Ndersa ne Zvicer mesimi i gjuhes shqipe behet nga 65 mesuese, kryesisht nga Kosova, për mbi 2000 femije shqiptare. Kjo eshte arritur nga Lidhja Shqiptare e Mesuesve dhe Prindërve, qe sigurojne rregullisht edhe tekstet. Kane me shume nevoja për mesuese , por nga Shqiperia eshte e veshtire te punësohen mesues ne Zvicer:

Ne seminarin e 12 nderkombetar qe po zhvillohet ne Shkoder, për mesimin e gjuhes shqie ne diaspore, mesuesit emigrante kane kërkuar qe Qeveria e Shqiperise dhe ajo e Kosoves, ta vleresojne maksimalisht pergjegjesine për te kontribuar ne ketë drejtim me rendesi gjithkombetare.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts