Sunday, December 10, 2023
HomeAktualitetKraja: Dy lopë të ngordhura në Shkodër nga virusi

Kraja: Dy lopë të ngordhura në Shkodër nga virusi

-

Në Qarkun e Shkodrës janë evidentuar 4 vatra infeksioni nga sëmundja e gjedhit Dermatoza Nudolare. Sipas kryeinfermierit të Drejtorisë së Bujqësisë Shkodër deri tani janë evidentuar 23 krerë të prekura ndërsa dy prej tyre kanë ngordhur….

Ndërsa është bërë vaksinimi I rreth 2500 krerëve në 33 ferma dhe në gjithë zonën periferike shprehet kështu kryeveterineri Kraja…

Fshatrat e prekura janë në zonat malore sin ë Levoshë, Aprip, Fierzë, Nënmavriq dhe Abat. Aktualisht tregjet e shitjes së kafshëve janë të mbyllura në Shkodër, ndërsa po ashtu edhe në pikat e shitjes së mishit po ushtrohen kontrolle për të evituar shitjen e mishit të gjedhit. Sipas Ministrisë së Bujqësisë është e lejuar shitja e mishit të derrit, shpendëve dhe kafshëve të imëta.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts