Wednesday, July 24, 2024
HomeAktualitetRruga e Gurit te zi, drejte degradimit

Rruga e Gurit te zi, drejte degradimit

-

Prurjet e përrenjve dhe inertet e rrugëve dytësore te fshatrave po dëmtojnë rende segmentin rrugore Shkodër – Mjede. Shkak për ketë situate behet mungesa e pritave dhe kanaleve ne ane te rruges, ku ne disa pika mungojne, e ne te tjerat prej vitesh nuk janë pastruar. Perveçe demtimit te rruges, prezenca e inerteve behet edhe burim aksidentesh pasi krijojne terren rreshqites. Banorete e kesaj zone thone se nuk duhet çuditur me ketë gjendje, pasi segment është lëne prej shume e shume vitesh ne harrese.

Bashkia Shkodër dhe Autoriteti Rrugor i Veriut, kane detyrimin dhe pergjegjesine për te kryer riparimin dhe mirëmbajtjen e saj.

Përveç demit qe kane shkaktuar inertet, kjo rruge ne disa segmente ka pësuar edhe shembje, te cilat përveç rrezikut për aksidente u shkaktojnë dëme te renda automjeteve. Situata është e tille sa qe nëse nuk ndërhyhet, stina e dimrit me reshje te shumte rrezikon ta beje ketë te pakalueshme.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts