Tuesday, July 23, 2024
HomeAktualitetHapen tregjet e gjese se gjalle

Hapen tregjet e gjese se gjalle

-

Pas më shumë se 10 javësh te bllokuara si pasojë e semundjes se gjedhit, kjo fundjave do të shënojë hapjen e tregjeve të gjësë së gjallë në të gjithë vendin. Vendimi i ministrisë së Bujqësisë ka ardhur pas përmbylljes së vaksinimit të bagëtive.

Megjithëse renditemi ndër qarqet me numrin më të vogël të krerëve të prekura, pasojat e lëna pas nga dermatoza nudelare janë të rënda.

Qeveria ka premtuar kompensimin e fermerëve për çdo bagëti të ngordhur, proçes që pritet të nisë së shpejti thotë Kraja. Ai shton se për mbi 100 bagëtitë që ende janë të gjalla por rezultojnë bartëse të sëmundjes, pritet të merret vendim për asgjesimin e tyre.

Përhapja e semundjes së dermstozës nudelare në Ballkan, bëri që ministria e Bujqësisë të bllokojë shitjen e bagëtive dhe nisjen e fushatës së menjëhershme të vaksinimit. Vaksina e ardhur nga bashkimi europian dhe veprimi në kohë në terren, sipas specialistëve ndikoi që pasojat të ishin më të vogla se në shtetet e tjera.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts