Wednesday, February 28, 2024
HomeAktualitetKerkohet treg per duhanin

Kerkohet treg per duhanin

-

Ka rene ndjeshem sipërfaqja e mbjelljes me duhan vitet e fundit. Kjo për faktin se çmimi zbriti deri ne 150 – 200 leke ! Hajrullah Ceka, njeri nga fermeret e Postrribes qe shquhet për kultivimin e kesaj bime, kujton se kjo zone e ka ne tradite duhanin:

Deri para pak vitesh ne Postrribe mbilleshin 1000 hektar me duhan, ndersa aktualisht jo me shume se 100 hektare, pasi nuk ka treg. Prandaj, fermeret kerkojne ndihmen e shtetit:

Cekaj ka mbjelle 8 dynym toke me duhan dhe punon me 6 anetaret e familjes se tij. Ai thote se nese do te kishte qender grumbullimi ose treg, e gjithe zona do ti kushtohej kesaj kulture:

Ketë vit duhani ka njohur nje rritje te konsiderueshme te çmimit ne krahasim me vitet e fundit, pasi nje kilogram po shitet me çmimin mesatar 400 leke. Por, sipas fermereve, kjo nuk ka ardhur se eshte zgjeruar tregu, por se eshte mbjelle shume me pak sipërfaqe toke me duhan ! Prandaj ata kushti i tyre për te mbjelle me shume eshte vetem gjetja e tregut.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts