Monday, December 11, 2023
HomeAktualitetDermatoza infekton lopet ne Lezhe

Dermatoza infekton lopet ne Lezhe

-

Dermatoza Nudolare apo e njohur si semundja e gjedhit është përhapur masivishwt në zonen e Bregut të
shprehen se prej disa javesh kanë vënë re shenja të semundjes në kafshet e tyre, e ndersa mjekimet e veterinereve nuk kanë dhenë rezultatë. Ata ndjehen të frikesuar nga konsumimi i produkteve të qumeshtit te kafsheve te prekura nga semundja. Banoret tregojnë se kafshet e tyre nuk janë vaksinuar

Drejtori i bujqesisë në Lezhë Ndoc Leshi sebashku me një grup veterineresh kanë inspektuar zonen menjehere pas njoftimit nga ana e banoreve. Lleshi tha se brenda javes pritet të vije loti i trete i vaksinave nga Afrika e cila me pas do të aplikohet tek këto kafshë.

Drejtori i Bujqesise bëri të ditur se vaksinat që ishin në dispozicion për qarkun e Lezhës janë aplikuar në zonat më problematikë, kryesishtë në Mirditë dhe Kurbin.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts