Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetPerkujtohet 13 Dhjetori i Vitit 1990 ne Shkodër

Perkujtohet 13 Dhjetori i Vitit 1990 ne Shkodër

-

U mblodhën ne sheshin para bashkisë Shkodër, aty ku 26 vjet me pare me 13 dhjetor 1990, demonstrata antikomuniste kulmoi me rrëzimin e bustit te Enver Hoxhës. Për here te pare ne Shqipëri, kjo ndodhi ne Shkodër. Demonstrata filloi tek Gjimnazi “Jordan Misja” te ciles iu bashkuan studentet e te rinj te tjerë dhe marshuan bashkërisht ne qendër te qytetit. Curri thotë se jemi te zhgënjyer, pasi Bashkia duhet te kujdeset për personazhet e asaj demonstrate. Ludovik Dega, njeri nder aktivistet e lëvizjes demokratike ne Shkodër dhe me vone ish kryetar i degës se PD-se, duke folur për atë dite, thekson. Pasi janë vendosur kurora edhe tek memoriali kushtuar 4 Dëshmorëve te Demokracisë, veprimtaritë ne përkujtim te 13 demonstratës antikomuniste te 13 dhjetorit 1990 ne Shkodër, kane vijuar edhe me një dreke.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts