Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetFesta e Shen Shtjefnit, meshe ne kala

Festa e Shen Shtjefnit, meshe ne kala

-

Ne festen kushtuar pajtorit te qytetit, famullia e Shen Shtjefnit Shkoder kremtoi meshen e shenjte ne kalane Rozafa. Nje tradite kjo e pervitshme e cila sivjet shenon plot 12 vjetorin e mbajtjes se meshës se shenjte. Gjate predikimit famullitari dom Artur Jaku tha perpara besimtareve te pranishem se duke cmuar historinë dhe trashigiminë duhet sëbashku të luftojmë për të vërtetën e paqen për të ndërtuar keshtu kulturën e pranimit të tjetrit.

Në 26 Dhjetor kisha katolike përkujton festën e Shën Shtjefnit, pajtor i Katedrales dhe objektit te kultit në kalanë Rozafa. Objekti ne fjale shpesh ka qene edhe qender debati mes dy komuniteteve fetare, kishes dhe myftinise, pasi ka sherbyer ne periudha te ndryshme per te dy komunitetet fetare.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts