Thursday, November 30, 2023
HomeAktualitetKremtohet festa e ujit te bekuar

Kremtohet festa e ujit te bekuar

-

Besimtaret e krishtere ne mbare boten kane kremtuar ditën e Ujit te Bekuar. Qe ne oret e para te mengjesit ne kishat e vendit është zhvilluar mesha dhe ritet fetare te kësaj dite. Ne katedralen e “Shen Shtjefnit” mesha e shenjte u kremtua nga famullitari dom Artur Jaku, i cili tha ne fjalen e tij se kjo feste permbyll kremtimet e 10 diteshit te Krishtlindjes.

Dita e Ujit te Bekuar konsiderohet një nga festat me te rëndësishme për boten e krishtere. Ajo simbolizon shfaqjen e trinisë se shenjte ne momentin e pagëzimit te Jezu Krishtit nga Gjon Pagëzori ne ujërat e lumit Jordan. Për besimtarët, uji i datës 6 janar ka efekte shëruese dhe jo në pak raste ai përdoret prej tyre për të bekuar fëmijët për një shëndet më të mirë apo të sëmurët që të rimëkëmben.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts