Saturday, March 2, 2024
HomeShendetesiShëndetësia ne emergjencën e ngricave

Shëndetësia ne emergjencën e ngricave

-

Edhe pse dëbora dhe ngricat e këtyre ditëve e kane përfshirë gjithë Malësinë e Madhe, nga Kopliku dhe deri ne Vermosh, ku temperaturat është ulur ne -27 grade, nuk janë shfaqur probleme te renduara shëndetësore. Mjeku Zeqir Duka thotë se ne bashkëpunim me shtabin e emergjencave civile, si personeli ashtu dhe mjetet janë ne gatishmëri 24 ore për çdo rast, pa harruar këtu edhe angazhimin e helikopterëve te Ministrisë se Shendetesise, nëse është e nevojshme:

Ndërsa lidhur me situatën gripale, Duka  sqaron se trajtohen nga ana shëndetësore mesatarisht 30 raste ne dite:

Nga drejtoria e shëndetit publik janë dërguar 200 vaksinat e para kundër gripit, dhe mesatarisht 10 paciente ne dite me sëmundje kronike paraqiten pranë qendrës shëndetësore për tu trajtuar me  ketë vaksine.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts