Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetDukagjini në mëshirë të fatit

Dukagjini në mëshirë të fatit

-

Të udhëtosh në këto zona është një aventurë ku nga ngrciat dhe akulli jeta është në mëshirë të fatit. Banorët shprehen se është rrugë e cila nuk mirëmbahet dhe se është shumë e rrezikshme si dimrit ashtu edhe gjatë verës….

Zinxhirët janë të domosdoëshëmpor edhe ata rezituan deri në një moment pasi trashësia e akullit dhe e dëborës e cila nisi të binte e bëntë të mundur kalimin nga segmenti Kir- Mali I Shoshit në drejtim të Breglumit. Ecja në këmbë është e vetmja zgjidhje…

Firmat kontraktuale kanë punuar për të mbajtur hapur rrugën por reshjet dhe kushtët atmosferike e vështirësojnë së tepërmi. Ndërsa ato kanë bërë para reshjet e dëborës të cilat rinisën kanë shkaktur sërish bllokime. Këshilltari Bashkiak Mark Rupa sqaron se kjo rrugë është një kalim pasi nuk mund të quhet rrugë. Pavarësisht se po punohet sërish këta banorë kanë nevoja të mëdha….

Nga ana tjetër banorët e zonës së Pultit dhe të Shalës së Dukagjinit sqarojnë për vështirësitë me të cilat përballen banorët. Në Pult nuk ka energji elektrike dhe mungojnë mjekët dhe infermierët….

Cdo gjë është nën pushtetit e dëborës, rruga e Dukagjinit që nga ndërtimi saj ka shkaktuar mbi 70 viktima,  tregojnë lapidarët në kujtim të tyre. Për këshilltarin Bashkiak Mark Rupa udhëtimi në këtë zonë është aventurë….

Aktualisht në këtë zonë jetonë rreth 400 familje të cilat përballen me acarin dhe bllokimet e rrugëve që lidhin fshatrat me rrugën kryesore e cila gjatë dimrit bllokohet plotësisht….

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts