Sunday, February 25, 2024
HomesocialeVarfëria mes te ftohtit, sfide me vete

Varfëria mes te ftohtit, sfide me vete

-

Varfëria vijon te mbetet nje plage e pazgjidhur ne shoqerine tone, e ku ne keto dite te acarta ajo behet edhe me e eger për shume familje. Familja prej 5 anetaresh e Dede Ndout eshte nje prej tyre, e cila jeton mes varferise dhe skamjes ne lagjen “3 Heronjte” afer stacionit te trenit.


Kesaj familje prej kohesh i eshte bere bashkudhetare vuajtja e varferise, ku te ardhurat i sigurojne vetem nga ndihma ekonomike dhe kryefamiljari paguhet 10.000 leke te reja nga puna e tij si roje te cilat nuk i mbulojne aspak shpenzimet e nevojshme.

Nena e Dedes,nje plake pothuajse tek 90-tat e shtrire ne shtrat ka edhe ajo probleme te moshes, leket nuk mjaftojne për blerjen e ilaçeve.

Nje tjeter problem i rendsishem ne ketë familje eshte shtëpia ku ata po rrijn,pasi nuk eshte e tyre dhe kane hyre pa leje ne te. Aty mungon energjia elektrike dhe ngohjen e sigurojne permes kutive te derraseve qe grumbullojne, pasi leket për te blere dru janë te pamjaftueshme.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts