Wednesday, April 17, 2024
HomeUncategorized549 vjetori i vdekjes se Gjergj Kastriotit

549 vjetori i vdekjes se Gjergj Kastriotit

-

Eshte perkujtuar ne Lezhe 549- vjetori i vdekjes se Gjergj Kastriotit Skenderbeu. Me kete rast ne memorialin qe prehen eshtrat e heroit tone, drejtues te pushtetit vendor, perfaqesues te partive politike e besimeve fetare, nxenes shkollash e qytetar te Lezhes, bene homazhe e vendosen tufa me lule. Duke vleresuar lart figuren e Gjergj Kastriotit ne luften qe beri per mbrojtjen e trojeve tona, kryetari i bashkise Fran Frrokaj i propozoi Parlamentit per ta shpallur 2- Marsin, Beselidhjen e Lezhes, si feste kombetare.

Ne kete pervjetor te vdekjes se heroit, duke ngritur lart figuren e tij, percollen mesazhet e tyre te paqes, miresise, tolerances dhe bashkejeteses vellazerore, arqipeshkvi i Shkoder-Pult monsinjor Anxhelo Masafra dhe Myftiu i xhamise Lezhe Agim Terziu.

Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, mbetet në histori si luftëtar, strateg, gjeneral, njeri me principe dhe me ideale. Gjergj Kastrioti ishte personaliteti më i madh politik dhe ushtarak i kohës së tij i cili për vite me rradhë luftoi duke mbrojtur atdheun.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts