Wednesday, August 10, 2022
HomeAktualitet“Fëmijët e përfitojnë transportin qe nga 1 janari”

“Fëmijët e përfitojnë transportin qe nga 1 janari”

-

Te mërkurën me 25 janar, ne edicionet e lajmeve te tv1-channel është transmetuar protesta e 67 fëmijëve te njësisë administrative Rrethina, qe kërkonin furgonin për te shkuar ne shkollën Hot i Ri. Ata bene te ditur se ketë vit vetëm një dite kishin bere mësim, pasi transporti për ne shkolle ishte ndërprerë, sepse Bashkia Shkodër nuk kishte paguar faturën financiare për ketë proçes. Administratori, Vlash Pjetri, sqaroi se ditën e enjte Bashkia kishte ngritur një komision. i cili ka bere matjen e rrugës, ku largësia maksimale nga shkolla është 2.4 kilometër,gjë qe sipas ligjit fëmijët e përfitojnë transportin.

Ndërsa sa i përket vijueshmërisë se fëmijëve te lagjes pranë Golemit ne shkolle Hot i Ri, Pjetri tha:

Administratori Pjetri theksoi se drejtuesit te fugonit nuk i ka thëne njeri as nga njësia administrative dhe as nga Bashkia qe ti transportoje fëmijët ne shkolle muajt e fundit te vitit te kaluar, ndaj nuk ka pse pretendon për fond te prapambetur:

Sipas Pjetrit,as njësia administrative dhe as Bashkia nuk mban përgjegjësi pse dikush e ka përcaktuar gabimisht largësinë e shkollës dhe ka vazhduar pa marre konfirmimin zyrtar nga personat përgjegjës.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,433FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts