Thursday, August 18, 2022
HomeAktualitet“Gjuetia”, te enjten flet kushtetuesja

“Gjuetia”, te enjten flet kushtetuesja

-

1 ditë përpara se gjykata kushtetuese të shprehet mbi shtyrjen edhe për 5 vite të moratoriumit të gjuetisë, shoqata e gjuetarëve “Jakup Bajri” në Shkoder i kërkon ta hedhë poshtë këtë nisëm të qeverisë. Sipas zv/presidentit te federates se gjuetareve Zyhdi Mustafa, moratoriumi 2 vjeçar që ishte në fuqi nuk funksionoi pozitivisht dhe penalizmin e vuajnë vetëm gjuetarët e rregullt.

Ata i bejne nje thirrje Gjykates Kushtetuese qe ta shqyrtojne mire ketë çeshtje dhe t’iu jape te drejte 16.000 gjuetareve qe neser i kane syte nga vendimi i kesaj Gjykate .

Ne baze te këtij vendimi gjuetia do te jete e ndaluar edhe për 5 vite te tjera, pra deri me vitin 2021 . Sipas eksperteve 2 vite moratorium nuk ishin te mjaftueshme ne permiresimin e faunes se eger , prandaj eshte kërkuar shtyerja e afatit te këtij ligji, gje që është kundërshtuar nga gjuetarët.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,441FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts