Wednesday, August 17, 2022
HomeAktualitetDita Ndërkombëtare e te Sëmurëve

Dita Ndërkombëtare e te Sëmurëve

-

Me meshën e shenjte ne katedralen “Shën Tereza” Vau Dejës, kane filluar veprimtaritë kushtuar Ditës Ndërkombëtare te te Sëmurëve, për te cilët kujdeset   Karitasi Dioqezan i Sapes . Mesha u  celebrua nga Famullitari Dom Simon Kulli,  i cili me ketë rast ka bere  thirrje qe te gjithë te kontribuojmë dhe tu qëndrojmë pranë personave me aftësi ndryshe.  Me pas rreth katedrales u zhvillua dhe procesioni me fuguren e Zojes……

Ne vijim Karitasi Dioqezan ka shtruar edhe një dreke për personat me aftësi ndryshe, te cilët kishin ardhur nga te gjitha fshatrat e Dioqezës se Sapes. Është i gjashti vit radhazi qe e bëjmë një organizim dhe trajtim te tille për ketë shtrese, thotë   Drejtori Karitasit Dioqezan, Nikolin Lekaj:

Ne territorin e kësaj dioqeze numri i personave me aftësi ndryshe është i konsiderueshëm, ndaj Karitasi Dioqezan e ka prioritet e kryesor vëmendjen dhe ndihmën ndaj tyre.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts