Tuesday, April 23, 2024
HomeSportXhudoja Shkodrane kampione

Xhudoja Shkodrane kampione

-

Xhudistët shkodranë vijojnë të jenë protogonistë të garane kombëtare dhe ndërkombëtare. Nën drejtimin e mjeshtrit Anton Shkoza dhe stafit të tij, fundjaven e kaluar ato ishin pjesëmarrës në garat e Kampionatit Kombetar Individual  per Senior dhe  Kadet të zhvilluar në Tiranë ku ashtu si edhe herët e tjera, ato ishin më të mirët e aktivitetit. Damian  Cuni në peshën 55 kg, Roland   Vasijja në peshen 60 kg, Luigj  Shuku në peshen 100 kg për meshkuj, Matilda  Bardhi  në peshen 70 kg dhe  Julanda  Bacaj në peshen  78 kg për femra u shpallën kampione kombëtare duke merituar medaljet e arta. Figurë shumë të mirë sportive bënë edhe Luka Lukaj  në peshen deri në 50 kg,  Xhovani Shkoza   në peshen deri në 66 kg Ndoc  Ndoci në peshen plus 100 kg  ku u renditen në vendin e dytë duke merituar medaljet e nënkampionit, ndërkohë që xhudisti i peshës deri në 90 kg Juli   Marku   u rendit në vendin e trete. Ndërkohë, paralelisht me garat individuale kombëtare në palestren e Akademi Albania Judo Kodokan,Vau te Dejes u mbajt minikampi i judos ku si trajner ishte  garuesi Japonez Tanimoto Kosuke, i cili eshte i treti ne Regjionin e Kanazaes per student ne kategorin -90 kg.   Trajneri japonez që u shoqerua nga   mjeshtri Anton Cena, kampionë bote në fuqi për veteran, ka demonstruar teknikat e tij të përsosura që i ka aplikuar nder vite.  Ai vleresoi pergatitjen e te rinjve Shkodrane dhe ne fund per trajnerin u akordua nje certefikate mirenjohje.