Thursday, May 23, 2024
HomeAktualitetRezoluta 1325, Shqiperia pa nje plan veprimi

Rezoluta 1325, Shqiperia pa nje plan veprimi

-

Pertej takimeve sensibilizuese dhe prezantimit qe po i behet prej vitesh ne vendin tone rezolutes 1325 mbi te drejtat e grave, Shqiperia mbetet i vetmi vend ne Ballkan qe nuk ka nje plan kombetar veprimi, mbi zbatueshmerine e kesaj rezolute. Nje fakt i tille pranohet nga drejtuesja e shoqates se grave me probleme sociale Bajana Ceveli.

Gjate nje takimi ne universitetin “Luigj Gurakuqi” me studente dhe pedagoge, ku ra ne sy edhe pjesmarrja e aktorit Mirush Kabashi, u theksua se qellimi i ketij aktiviteti eshte te japim mesazhe per te rritur sigurine dhe paqen tek njeriu e sidomos te grate, pasi ne vendin tone shume pak punohet per kete.

Thelbi i rezolutes qendron ne faktin se grate duhet te kene me shume hapesira ne jeten vendimarrese dhe ne te njejten kohe te mbrohen nga dhuna, apo diskriminimi.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts