Friday, May 24, 2024
HomeAktualitetDita e muzeve ne nje qytet pa muze

Dita e muzeve ne nje qytet pa muze

-

18 maj, dita nderkombetare e muzeve, edhe këtë vit e gjeti Lezhën sërish pa një muze historik-arkeologjik-etnografik, si dhe me shtëpitë muze të rrënuara. Turistëve dhe vizitorëve iu mbetet vetëm të vizitojnë memorialin “Gjergj Kastrioti”. Për 26 vite me radhe po premtohet ndërtimi i një muzeu, por asnjë projekt nuk është konkretizuar. Lezha e historisë së lashtë ne vend që ta promovoj historinë po e gropos atë. Dhjetra objektë të lashta që deshmojnë  vlerat kulturore të vendit tonë qendrojnë të magazinuara, duke vuajtur mosekspozimin dhe harresen. Historjani Pal Trashaj tha se për Lezhës dhe për shumë qytete të tjera sot është ditë zie nga mungesa e vemendjes ndaj muzeve.

Që prej vitit 1977, më 18 maj në të gjithë botën festohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve. Tema e ketij viti është “Muzetë dhe historitë tabu”, të thuash të pathënën në muze  ose të thuash të paimagjinueshmen”.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts