Wednesday, May 29, 2024
HomeKulturëDrame kushtuar martires Marie Tuci

Drame kushtuar martires Marie Tuci

-

“Si Maria” u pagezua drama e vënë në skenën e kishës së motrave Stigmatine nga të rinjtë e famullisë së Bushatit, kushtuar të vetmes martire femër të shpallur të lumë nga Papa Françesku, Marie Tucit. Qellimi i kesaj shfaqjeje ishte promovimi i kultit te Martireve dhe njohja e sakrifices se tyre që shkoi deri në martirizim për besimin që kishin.

Rreth 20 aktore te moshave te ndryshme nga kjo zone interpretuan me mjaft perkushtim  ne kete drame te ndare ne 6 akte te shkurtra, e cila mori duartrokitjet e herpashershme te spektatorit.

Marie Tuci nga Mirdita, dha jeten ne moshen 20-vjeçare ne vitin 1950, duke mos u terhequr dhe perkulur ne asnje çast nga besimi i saj krishtere.

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts