Tuesday, March 28, 2023
HomeAktualitetPrane ujit , por pa uje !

Prane ujit , por pa uje !

-

Jo me larg se 20 kilometra  ne veri te qytetit te Shkodres ndodhet fshati Prekal, ku fillon rruga për ne Dukagjin. Permes tij rrjelle i qete lumi i Kirit, nderkohe qe 40 familje te këtij fshati vuajn për ujin e pijshem ! Shkrimtari me origjine nga kjo zone, Lazer Stani, tashme si vizitor, shprehe habine për ketë:

 

Kryetari i fshatit, Gezim Mirashi, tregon se tubacionet e ujit janë te instaluara prane çdo shtëpie, por mungon nje pompe e vogel dhe 200 metra tub:

 

Ndonse askush nuk eshte kujtuar qe kesaj zone ti beje nje promovim turistik, faktikisht turistet e kane gjetur vete ate dhe janë te shumte qe vine për te shijuar bukurite e saj, por vendasit ndihen jo mire para tyre nga mungesa e ujit te pishem:

 

I kujton Kryetares se Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, se edhe ky fshat eshte ne territorin e kesaj bashkie:

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,754FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts