Tuesday, March 28, 2023
HomeAktualitetMesazhi i fiter Bajramit

Mesazhi i fiter Bajramit

-

 

Ndryshe nga vitet e tjera, Fiter Bajrami përkon me ditën e votimit, festë dhe votë në të njëtën kohë për besimtarët mysliman. Myfti i Shkodres imam Muhamed Sytari në përmbyllje të muajit të madhërishëm të Ramazanit, përcolli mesazhin e kësaj feste dhe uroi për ditë më të mira të gjithë Shqiptarët.

 

Ndërkohë ne lulishten e lagjes “Xhabije” myftinia bëri shpërndarjen e kuranit të përkthyer në gjuhen shqipe për besimtarët mysliman, si dhurate e festës së Bajramit.

 

Besimtarët mysliman mbyllin një muaj të rëndësishme, mes sakrificës dhe lutjes. Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të ketij muaji. Me rëndësi është që besimtarët të shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, që për të gjithë të jetë një festë.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,752FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts