Friday, May 24, 2024
HomeShendetesiDita Boterore e luftes kunder Kancerit

Dita Boterore e luftes kunder Kancerit

-

Pas semundjeve kardiovaskulare, ato tumoriale renditen të dytat për nga numri i të prekurve në të gjithe vendin. Vitet e fundit edhe në Shkoder shifrat janë rritur frikshëm dhe rastet më të shpeshta janë hasuar në kacerin e gjirit, mushkerive, traktitretës etj. Sipas përgjegjesit të shërbimit onkologjik Nimet Bushati, semundja po bëhet tepër kërcënuese.

 

Ne Spitalin e Shkodres, eshte hapur edhe njesia e re e onkologjise me dy sherbime: “Kujdesi paliativ i cili ofron cilesi jete per pacientet dhe ai i  kimioterapise, qe ofron zgjatje jete “, thekson Bushati.

 

Specialistet keshillojne  qe te prekurit nga kjo semundje, mund te jene edhe ne proces kurimi, prandaj, me shfaqjen e simptomave si dhimbje, veshtiresi ne frymmarrje etj,  duhet te jene vazhdimisht nen trajtimin e mjekut specialist.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts