Tuesday, March 21, 2023
HomeAktualitetThethi, turizmi mes problemeve

Thethi, turizmi mes problemeve

-

74 kilometra larg Shkodrës, mund të shijosh nga afër një prej magjive që Shqipërisë i ka ofruar natyra, Thethin turistik i pozicionuar në zemër të Alpeve.

Por nëse bukuritë që të tërheqin janë të shumta në këtë pikë turistike, nuk janë më të pakta problematikat. Nisin me rrugën, ku 13 kilometrat e fundit të saj, nga Qafa e Thores e deri në zemër të fshatit janë vuajtje me vete. Nëse në dimër bllokohen nga dëbora duke u bërë për muaj të tërë të pakalueshme, në verë gropat e pluhuri pushtojnë gjelbërimin përreth dhe thyejnë jo pak automjete.

Banorët e rendisin rrugën të parën në listën e problemeve e pas saj vijnë ndërprerjet e energjisë elektrike që vijnë nga rrjeti i amortizuar sikundër edhe pastrimi i mbetjeve.

 

Numri i turistëve që vizitojnë Thethin në këtë sezon shkon mbi 300 në ditë, kryesisht të ardhur nga Polonia, Austria, europa juglindore, por edhe Amerika e largët.

 

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts