Tuesday, June 25, 2024
HomeKulturëTre shpikje shqiptare, por shumë të rrezikshme para 100 viteve.

Tre shpikje shqiptare, por shumë të rrezikshme para 100 viteve.

-

  

Tre shpikje shqiptare, praktike por të rrezikshme, në vitet 1919-20

1. “Tren” me kuaj që rrëshqet mbi shinat e dekovilit të braktisur nga austriakët në rrugën Durrës-Tiranë.

2. Urë mbi Shkumbin e periudhës osmane, por e përshtatur me një platformë druri dhe parmakë për transportin e motorizuar të ushtrive të huaja gjatë Luftës së Parë Botërore.

3. Karuzel prej druri në Elbasan. Në foto janë infermieret dhe një oficer i Kryqit të Kuq Amerikan për të parë lodrën e çuditshme prej druri.

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts