Friday, March 24, 2023
HomeAktualitet“ALUIZNI nje histori suksesi”

“ALUIZNI nje histori suksesi”

-

 

Lame bën bilancin e katër viteve: U realizuan 144 mijë legalizime

Plot 144 mijë legalizime janë kryer në 4 vitet e fundit nga Agjencia e Legalizimeve, duke e përmbyllur këtë mision në masën 80 për qind. Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Legalizimit dhe Urbanizimit, Artan Lame teksa bëri një analizë të punës së institucionit që ai drejton, e cilësoi një histori suksesi procesin e legalizimit përgjatë katër viteve. Megjtihatë, ai paralajmwroi se institucioni do t’i nënshtrohet një ristrukturimi të plotë.

Mes të tjerash Lame pohoi se të gjithë punonjësit e ALUIZNI-t do t’i nënshtrohet testimit. Sipas tij, sfidat e 4-vjeçarit të ardhshëm nxjerrin në pah nevojën për të tërhequr burime njerëzore sa më të specializuara dhe me vullnet pune.

Sipas Lames, nga shitja e parcelës ndërtimore, kur trualli është me pronar u grumbulluan 4.8 miliard lekë, të cilat kanë shkuar për kompensimin e pronarëve të këtyre parcelave. Nga ky proces kanë përfituar mbi 15 mijë pronarë. Kreu i Legalizimeve veçoi një tjetër objektiv të ALUIZNI-t, atë të hipotekimit apo legalizimit të pallateve të braktisura nga pronarët që nga viti 1994. Sipas tij, është një nga çështjet më të vështira për shkak të kompleksitetit.

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,746FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts