Friday, May 24, 2024
HomesocialeDom A.Jaku: Rruga e Jezuiteve dikur nje nder arteriet e qytetit ndersa...

Dom A.Jaku: Rruga e Jezuiteve dikur nje nder arteriet e qytetit ndersa sot…

-

E njohur si rruga e Jezuiteve, një ndër arterijet më të rëndesishme të qytetit e pozicionuar në një prej rrugëve kryesore të shkodrës, pranë Kafes së Madhe.
Sot vigjelon në anonimat… dikur godina hapi dyert për të parin delegat që përfaqësonte Selinë e Shenjtë në vendin tonë, çka flet shumë për rëndësinë që përbënte Shkodra në komunikimet me Atin Shpirtëror.
Marrëdhëniet mes shtetit modern shqiptar dhe Vatikanit u konsoliduan në vitet 1920 dhe delegati i parë apostolik ishte Mons Ernesto Cozzi, pas të cilit erdhën në vitet 1930 ipeshkvinjtë Giovanni della Pietra, Ildebrando Antoniutti dhe Leone Nigris ky i fundit i debuar nga rregjimi komunist.
Pas tij këtë rol e luajti Mons Frano Gjini deri në frymën e fundit.

555

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts