Monday, March 27, 2023
HomeSportUEFA PUBLIKON RENDITJEN, REAL MADRID UDHËHEQ EUROPËN, SKËNDERBEU KLUBI MË I MIRË...

UEFA PUBLIKON RENDITJEN, REAL MADRID UDHËHEQ EUROPËN, SKËNDERBEU KLUBI MË I MIRË SHQIPTAR

-

Bazuar ne rezultatet 5 viteve te fundit dhe koeficientit Uefa ka publikuar diten e sotme renditjen e klubeve europiane.

Sipas Uefa klubi më i mirë në Europë është Real Madrid i ndjekur nga Atletiko Madrid dhe Barcelona.Ndërsa më poshtë renditen Bajern Mynih dhe Juventus dhe akoma më poshtë skuadrat angleze.

Ndërkohë sa i përket klubeve shqiptare, renditja udhëhiqet nga nënkampionët e Shqipërisë Skënderbeu të ndjekur nga Kukësi dhe Shkëndija e Tetovës.

Sakaq më poshtë renditen klubet e kryeqytetit Tirana dhe Partizani. Risia për këtë klasifikim është pjesëmarraja për herë të parë në këtë klasifikim e Prishtinës.

Skënderbeu rezulton me i 215-ti nga 442 klube, që për ironi të fatit, mbahet nga Prishtina e Kosovës.

Kjo është dhe renditja e klubeve shqiptare

215 Skënderbeu  5.950 pikë

222 Kukësi      5.700 pikë

313 Partizani   3.450 pikë

317 Shkëndija Tetovë 3.350 pikë

350 Laçi        2.450 pikë

368 Teuta       1.950 pikë

369 Flamurtari  1.950 pikë

384 Tirana      1.700 pikë

442 Prishtina   0.250 pikë

Pesë klubet më të mira në Evropë

1 Real Madrid        151.871 pikë

2.Atletiko Madrid    133.871 pikë

3.Barcelona          128.871 pikë

4.Bajern Munih       122.685 pikë

5.Juventus           119.149 pikë

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,752FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts