Tuesday, March 21, 2023
HomeKulturëA e dinit se Egjipti nuk është vendi me më shumë piramida?

A e dinit se Egjipti nuk është vendi me më shumë piramida?

-

 

Falë filmave të shumtë dhe një imazhi mendor që kemi krijuar, sa herë dëgjojmë të flitet për piramidat menjëherë e transportjmë veten në Egjipt, ku piramidat, ato varre masive në formë trekëndëshi, janë kthyer në sinonim të vetë vendit.

Por ka një problem: ndryshe nga ajo që shumë prej nesh mendojnë, Egjipti nuk është kryeqyteti botëror i piramidave, e as i Afrikës veriore. Ky nder i takon fqinjit të Egjiptit, Sudanit.

Po, vendi me numrin më të madh të piramidave në botë është Sudani. Ai ka 200 deri në 250 piramida, krahasur me 138 të Egjiptit.

Piramidat në Sudan janë ndërtuar nga anëtarët e Mbretërisë së Kush-it, një qytetërim i lashtë që ka sunduar zonën përgjatë Lumit Nil nga 1070 para erës sonë deri 350 të erës sonë.

A e dinit se Egjipti nuk është vendi me më shumë piramida?

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts