Monday, March 27, 2023
HomePolitikëBasha: Rama luftë false drogës. Promovimi i Ruçit dhe Xhafajt, triumf i...

Basha: Rama luftë false drogës. Promovimi i Ruçit dhe Xhafajt, triumf i krimit të organizuar në politikë

-

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar pas publikimit të emrave të qeverisë se re dhe raportit të CIA-s mbi trafikun e drogës, ku Shqipëria rezultonte një pikë ende e nxehtë. Basha thotë se Rama po trumbeton luftë false kundër drogës por kokat e krimit, sipas tij kanë mbrojtje

Madje kreu i PD-së thekson se vullnetin e vërtetë politik të Ramës për të luftuar trafikun dhe krimin e demaskon emërimi i Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit dhe Fatmir Xhafës në krye të Ministrisë së Brendshme.

Basha deklaron se qeveria amerikane i ka refuzuar hyrjen në SHBA Ruçit prej vitit 2005.

STATUSI I BASHËS
Nën trysninë ndërkombëtare dhe përpara rrezikut të ndalimit të lëvizjes së lirë dhe integrimit për shkak të krimit të organizuar dhe drogës, Rama po trumbeton një luftë fallso kundër drogës me shfaqje televizive. Marifeti është shënjestrimi i figurave të parëndësishme, ndërkohë që kokat e krimit të organizuar gëzojnë mbrojtje dhe pandëshkueshmëri.

Por çfarë e demaskon vullnetin e vërtetë politik të Ramës është emërimi i Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit dhe Fatmir Xhafës në krye të Ministrisë së Brendshme. Promovimi i tyre është triumf i krimit të organizuar në politikë. Që nga 2005 qeveria amerikane i ka refuzuar hyrjen në SHBA Gramoz Ruçit për shkak të përfshirjes së tij në krimin e organizuar dhe trafikun e drogës.

Fatmir Xhafaj është një tjetër figurë e diskredituar, i përfshirë në mbrojtjen e të vëllait Agron Xhafaj, i dënuar me vendim të formës së prerë nga Gjykara e Lartë e Italisë si një nga kokat e trafikut ndërkombëtar të kokainës nga Amerika Latine drejt Europës. Disa deputetë të tjerë të afërt të Edi Ramës në Kuvend janë gjithashtu të lidhur me krimin dhe drogën.

Mposhtja e krimit të organizuar me mbështetje dhe lidhje politike është sfida kryesore që duhet të kapërcejë Shqipëria. Kjo kërkon vetëdijësimin dhe bashkimin e të gjithë njerëzve që duan një vend normal, pa krim e drogë, me mundësi për të jetuar ndershëm.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,752FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts