Sunday, June 16, 2024
HomeAktualitetLezhë - Kurban Bajrami bashkon në festë myslimanë e katolikë

Lezhë – Kurban Bajrami bashkon në festë myslimanë e katolikë

-

Festa e Kurban Bajramit është festuar në një mënyre të veçante në Lezhë, duke bashkuar sëbashku muslimanë e katolik.

Në sheshin para xhamisë u vendosën artistet e vegjël të Qendrës Kulturore të Fëmijëve dhe biznese që krijuan një atmosfere ndryshe. Aty u bashkuan të gjithë e kjo për ta ishte diçka e veçantë.

Kjo menyrë të festuari është thjesht ripërtëritje e një tradite që ka ekzistuar shumë më herët. Kështu e ka vlerësuar këtë organizim Marçel Lacaj, përgjegjës i Qendrës Kulturore të Fëmijeve.

Përfaqësuesit myslimanë e katolikë të Lezhës janë angazhuar për të vijuar në këtë harmoni fetare e per ta bërë akoma më të veçantë Lezhën.

Otavio Vittale: Ne do të ndihemi gjithmonë të bashkuar me Zotin dhe para njerëzve.

Agim Tereziu: Ne si klerikë jemi të angazhuar seriozisht që kjo tolerancë do të ngrihet në stade më të larta.

Kjo tradite e bukur për të festuar së bashku të krishterë e myslimanë ka nisur që për festën e Pashkëve, iniciativë kjo që është ndërmarrë nga Bashkia Lezhë.

 

8-768x437 5-2 3-1-768x365

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts