Tuesday, March 21, 2023
HomeAktualitet“Hëna lundruese”, studimi zbulon detaje të reja të ‘Cressida-s’

“Hëna lundruese”, studimi zbulon detaje të reja të ‘Cressida-s’

-

Hëna e planetit Uran, e quajtur Cressida do të luhatet nëse vendoset në ujë sipas një kërkimi të ri, i cili ka regjistruar matjet e para të masës dhe densitetit të satelitit.

Robert Chancia nga Universiteti i Idahos dhe kolegët e tij llogaritën densitetin dhe masën e Cressidës duke përdorur variacionet në një unazë të ngushtë të brendshme të planetit ndërsa Urani kaloi para një ylli të largët.

Ekipi zbuloi se densiteti i hënës është vetëm 0.86 gram për centimetër kub, ndërsa masa e tij totale është rreth 250 exagrams (2.5 x 10 ^ 17 kilogramë). Kjo sugjeron se hëna është bërë nga akulli me ujë me disa ndotje nga një material i errët, sipas Science News.

Cressida u zbulua së bashku me disa hëna të tjerë nga imazhet e marra nga Voyager 2 gjatë fluturimit të Uranit në vitin 1986. Planeti ka gjithsej 27 hëna – shumica e të cilave janë emëruar sipas personazheve të William Shakespeare.

Hënat orbitojnë brenda hapësirës së ngushtë të 20,000 kilometrave të Uranit duke i vënë ato në kurse të drejtpërdrejta të përplasjes.

Në vitin 1997 shkencëtarët vlerësuan se një tjetër hënë e ndotur nga Voyager 2, Desdemona, do të përplaset me Cressidën brenda 4-100 milion viteve të ardhshme.

Këto llogaritjet e reja sugjerojnë se përplasja mund të ndodhë në një milion vjet, vuri në dukje Science News.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts