Friday, May 24, 2024
HomeKulturëSkocia është vendi më i bukur në botë, ja arsyet pse ?

Skocia është vendi më i bukur në botë, ja arsyet pse ?

-

Bosët e turizmit kanë marrë përshtypjet e lexuesve nga vendet që u kanë bërë më shumë përshtypje.

Lexuesit e “Rough Guide” votuan për “vendin më të bukur në botë” dhe e shpallën të tillë Skocinë, duke mundur Kanadanë, në listën e 20 vendeve të para.

Në listë, e cila përfshiu gjithashtu Zelandën e Re, Finlandën, Norvegjinë dhe Afrikën e Jugut, udhëzuesi thotë: “Dhe së fundi, vendi më i bukur në botë që është zbuluar: është Skocia”.

“Kush mund të mohojë se këto plazhe të egra, liqene të thella dhe kështjella të larta janë disa nga pamjet më të mrekullueshme dhe më të bukura në botë?”.

Anglia fqinje u rendit në numrin e 7 në anketën e lexuesve dhe Uellsi u votua i 10-ti.

Malcolm Roughead, shefi ekzekutiv i “VisitScotland”, beson se titulli do të tërheqë më shumë vizitorë në Skoci.

“Jemi të kënaqur që Skocia ka marrë këtë titull të shquar nga lexuesit e “Rough Guide”, por natyrisht nuk është një surprizë për këdo që ka vizituar vendin tonë të mrekullueshëm”, shprehet ai.

Kështu që bëni gati valixhen dhe udhëtimi juaj i radhës duhet të jetë patjetër Skocia.

“Nga peizazhet tona frymëzuese për atraksionet tona të shquara historike, në qendrat tona të mrekullueshme por të bukura urbane, Skocia i tërheq shpirtrat e njerëzve larg”.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts