Friday, May 24, 2024
HomePolitikëRrjedhja e votave për Ruçin, Sekretari i Përgjithshëm i PD: Kush votoi...

Rrjedhja e votave për Ruçin, Sekretari i Përgjithshëm i PD: Kush votoi nga ne…

-

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani ka reaguar pas rrjedhjes së votave nga PD për zgjedhjen e Gramoz Ruçit kryetar Parlamenti. Në një status në Facebook, zgjedhjen e tij ai e quan “njollë turpi e parlamentit dhe përdhosje e gjakut të të përndjekurve politikë”.

Ristani gjithashtu shkruan se “nëse votat janë manipuluar apo blerë” kjo është diçka që duhet faktuar.

“Nese deputetet tane, qofshin keta edhe aleate, shiten si ne pazar, ne nuk mund dhe nuk duhet te bashkejetojme me ta,” shkruan sekretari i PD.

Statusi i plotë i Arben Ristanit

Zgjedhja e Gramoz Rucit ne krye te Kuvendit eshte njolla e turpit e Parlamentit dhe perdhosje e gjakut te te perndjekurve politike, e gjakut te Arben Brocit, Bujar Bishanakut, Nazmi Kryeziut dhe Besnik Ceres.

Per me teper, shume e turpshme ishte edhe ajo qe ndodhi me ato vota te opozites qe shkuan ne favor te Rucit.

U manipuluan apo u blene?!Kjo eshte nje pyetje qe kerkon pergjigje te faktuar.
Besoj se do ishte me vend te diskutohej kjo ceshtje ne forumet e PD dhe te kerkohej menjehere rinumerimi i fleteve te votimit, hetim i specializuar i ceshtjes dhe kontrolli i kamerave te parlamentit dhe mediave.

Nese votat manipulohen brenda Parlamentit, ky eshte fundi i demokracise dhe duhet vendosur se cfare duhet bere me kete Parlament.

Nese deputetet tane, qofshin keta edhe aleate, shiten si ne pazar, ne nuk mund dhe nuk duhet te bashkejetojme me ta.

Eshte e domosdoshme te perpunojme rregulla per te kufizuar dhe eleminuar tregun e shit-blerjes se deputeteve. Opozita moralin dhe besimin ka kuaj beteje.

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts