Wednesday, April 17, 2024
HomeAktualitetReagimi - Shembja e kullës, Basha: Akt urrejtje, Rama i trembet hijes...

Reagimi – Shembja e kullës, Basha: Akt urrejtje, Rama i trembet hijes së Prek Calit

-

Kreu i Partisë Demokratike ka dënuar shembjen e kullës së Prek Calit në Vermosh.

Përmes një reagimi në fb, Basha thotë se Qeveria duhej ta legalizonte restaurimin per ate çka Kulla e Prek Calit perfaqeson per Kelmendin dhe gjithe Shqiperine.

“Fadromat ne kullen e Prek Calit goditen sot simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. Ato mure ne kullen e Caleve u ndertua fale donacioneve te shqiptareve patriote te Amerikes. Qeveria duhej ta legalizonte restaurimin per ate cka Kulla e Prek Calit perfaqeson per Kelmendin, Malesine dhe gjithe Shqiperine”deklaron kryedemokrati.

Por Basha thotë se Kryeministri nuk mund ta durojë nderimin e nje prijesi legjendar anti-komunist.

“Edi Rama nuk mund ta duroje nderimin e nje prijesi legjendar anti-komunist si Prek Cali. Se kur kthen pinjollet e Byrose dhe xhelatet e diktatures ne krye te vendit, te tremb kujtimi dhe hija e Prek Calit.Ky i sotmi eshte nje akt urrejtje por edhe dobesie. Kelmendasit, malesoret dhe mbare shqiptaret patriote do tja japin pergjigjen pjelles se keqe” përfundon Basha.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts