Wednesday, February 28, 2024
HomePolitikëPetrit Vasili reagon për raportin e OSBE: E vulosi, “zgjedhjet në Shqipëri...

Petrit Vasili reagon për raportin e OSBE: E vulosi, “zgjedhjet në Shqipëri ishin turp!”

-

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas publikimit të raportit të plotë të OSBE-ODIHR për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit. Sipas tij, në raport thuhet se zgjedhjet ishin copë-copë, por shton se, një gjë të tillë nuk e sheh vetëm kryeministri i vendit, Edi Rama.

 

 

Ndërsa e quan Ramën “shkollëpak”, Vasili thotë se ai nuk di ta lexojë raportin por kënaqet me atë që i sevirin “ustallarët” që e rrethojnë. Deputeti i LSI-së shton se OSBE-ja e ka vulosur të zezën mbi të bardhë, kur thotë se zgjedhjet ishin një turp.

STATUSI I PLOTE
Kryeministri i paaftë të gënjejë, por edhe i paaftë që të kuptojë.
Kryeministri, i paaftë të gënjejë dhe i paaftë të kuptojë, është i kënaqur me zgjedhjet, por raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 qershorit 2017 thotë që zgjedhjet ishin copë-copë.
Kryeministri duhet të turpërohet për këto, po dihet që ai s’ka turp, kjo është e vetmja cilësi që ka.
S’ka turp as të gënjejë dhe përpara Parlamentit e të thotë që OSBE ishin të kenaqur me zgjedhjet.
Dihet që shkollëpaku nuk ia thotë hiç të lexojë asgjë dhe me siguri që ndonjë nga këta “ustallarët”, që ia dinë huqin, i zhgarravisin disa fjalë që atij i pëlqen t’i brroçkullisë lart e poshtë.
Zgjedhjet e 25 qershorit ishin një turp që OSBE e vulosi e zeza mbi të bardhë:
“The campaign was characterized by widespread allegations of vote-buying, concerns over abuse of state resources and workplace-related pressures on voters, which further reduced public trust.”
“Fushata u karakterizua nga akuza të shumta të blerjes së votës, shqetësime mbi abuzimet me resurset shtetërore dhe presione për vendin e punës në këmbim të votës. E gjithë kjo uli ndjeshëm besimin e publikut”
“Several OSCE/ODIHR EOM interlocutors expressed concerns that individuals with a criminal past still played significant roles in the campaign, either as candidates or as supporters.”
“Shumë prej vazhguesve të OSBE-ODIHR shprehen shqetësim që individë me precedentë kriminalë kanë luajtur rol të rëndësishëm gjatë fushatës, qoftë si kandidatë, qoftë si mbëshetës.”

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts