Wednesday, April 17, 2024
HomeKulturëLIBRAT MË TË PËLQYER NË BOTË, ZBULONI TË PREFERUARIN E SHQIPTARËVE

LIBRAT MË TË PËLQYER NË BOTË, ZBULONI TË PREFERUARIN E SHQIPTARËVE

-

Në internet është arritur të krijohet një hartë virtuale e botës ku sipër çdo shteti shkruhet titulli i romanit më të preferuar.

Ky projekt bëhet në faqen BackForward24 ku çdo shtet korrenspondon me një libër të caktuar, dhe kjo është quajtur ndryshe si Harta e Literaturës së Botës.

Angli – “Krenari dhe Paragjykim” nga Jane Austen

Spanjë – “Hija e Erës” nga Carlos Ruiz Zafon

Irani – “Persepolis” nga Marjane Satrapi

Irlanda – “Uliksi” nga James Joice

Amerikë – “Të vrasësh zogun përqeshës” nga Harper Lee

Kanadaja – “Ana Flokëkuqja” nga L.M Montgomery

Ndërsa në Shqipëri më i preferuari është “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” nga Ismail Kadare.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts