Wednesday, February 1, 2023
HomePolitikëMesazhi i ambasadorit Lu për të rinjtë: Nëse qeveria nuk u përgjigjet,...

Mesazhi i ambasadorit Lu për të rinjtë: Nëse qeveria nuk u përgjigjet, rrëzojeni!

-

Ambasadori amerikan Donald Lu ka dhënë mesazhe të forta për qeverinë gjatë ditës së sotme. Diplomati amerikan zhvilloi një takim me të rinjtë e qytetit të Rrëshenit, ku kërkoi nga ata të mos pajtohen me korrupsionin dhe mungesën e demokracisë.

Në mënyrë direkte ambasadori i SHBA kërkoi që të rinjtë të jenë në krye të ndryshimit të gjërave në vend, duke i kërkuar llogari qeverisë. Në mënyrë të qartë ai tha se nëse qeveria nuk u përgjigjet kërkesave të të rinjve ata mund ta hedhin (rrëzojnë) atë. Ju jetoni në një demokraci. Nëse e kërkoni atë, qeveria juaj duhet të përgjigjet. Ose do t’i hedhësh jashtë”,– tha Ambasadori Amerikan.

Ky është ndër mesazhet më të forta të diplomatit amerikan vend, lidhur me punën e qeverisë dhe nivelin e demokracisë në vend. Deklarata e diplomatit të SHBA është ndër të parat direke për politikën që vjen pas krijimi të qeverisë së re. Që pas zgjedhjeve, diplomati i SHBA nuk ka mbajtur qëndrime të forta publike për zhvillimet politike në vend. Ndaj mesazhi i sotëm duket si një sinjal i qartë për qeverinë “Rama 2”. Këtë mesash për qeverinë e PS e përforcojnë dhe shembujt që solli më pas në fjalimin me të rinjtë Donald Lu.

Ai përmendi mungesën e librave në shkolla dhe detyrimin e prindërve dhe fëmijëve të paguajnë për librat. Diplomati shtroi pyetjen retorike nëse është e natyrshme që qeveria thotë se nuk ka para për librat e fëmijëve? Ndërsa shtoi se kur qeveria thotë nuk ka para, atëherë të rinjtë duhet t’i kërkojnë llogari se ku kanë shkuar paratë e taksave. “Shqipëria është një vend i vogël. Nuk është një vend i pasur. Por është e arsyeshme që qytetarët të kërkojnë që qeveria të sigurojë para për të blerë libra për studentët e saj. Dhe kur qeveria ju tregon se nuk mund ta përballojë atë, ju duhet të pyesni se si ata janë duke paguar për ndërtesat e tyre dashuroj qeveritare, makinat e tyre luksoze dhe udhëtimet e tyre të huaj”,- tha Ambasadori Lu.

Kujtojmë se qeveria deklaroi se nuk mund të përballonte me fondet e saj blerjen e librave për fëmijë. Ndërkohë që qëndrimi i Ambasadorit është dhe një pyetje direkte se nëse nuk ka lekë për libra, me çfarë lekësh bëhen fasadat e qyteteve dhe palmat që mbillen dhe më pas shkatërrohen.

Ky është takimi i parë i një turi që ambasadori do të zhvillojë në qytete të vendit me të rinjtë. Ai dha disa mesazhe sinjifikative për të rinjtë që sipas tij duhet të kërkojnë përherë më shumë nga qeveria pasi janë e ardhmja. SHBA kanë promovuar shpreh shoqërinë civile dhe organizata që punojnë për standardet e demokracisë. Por këtë herë duket se për ndryshimin e situatës kanë zgjedhur strategji tjetër. Tashmë ambasadori nuk flet më për partitë dhe për shoqatat, por për të rinjtë dhe mesazhi është i qartë; “Nëse qeveria nuk u përgjigjet, rrëzojeni”.

 Fjala e plotë e ambasadorit Donald Lu:

Të Nderuar Studentë,

Mirëmëngjes. Kjo është vizita ime e parë në Rrëshen dhe e dua këtu. Kjo është gjithashtu e para e shumë takimeve me të rinjtë në qytete anembanë Shqipërisë. Ne kemi një mesazh për ju, por ne gjithashtu shpresojmë që të mësojmë diçka nga ju sot.

Këtu është mesazhi ynë i thjeshtë:

Ndryshime të mëdha po vijnë për Shqipërinë. Ju keni një rol të rëndësishëm për të luajtur në të ardhmen e Shqipërisë. Ju duhet të kërkoni ndryshim nga udhëheqësit tuaj.

U rrita në një vend të mahnitshëm, në Kaliforni. Kishim bukurinë e pabesueshme natyrore, njerëz të këndshëm dhe ushqim të shijshëm. Më kujton pak Rrëshenin. Në moshën 18 vjeç u largova nga Kalifornia për të studiuar, për të gjetur një punë dhe për të rritur një familje.

E kuptoj tani që unë do të punoj dhe do të kursej paratë gjatë gjithë ditës, kur të dal në pension, mund të kthehem në shtëpinë time në Kaliforni.

Ju jeni të rinj. E ardhmja juaj është në Shqipëri dhe e ardhmja e Shqipërisë është te ju.

Unë besoj fuqimisht se Shqipëria do të bashkohet me Bashkimin Evropian në dekadën e ardhshme. Të gjithë ju, fëmijët dhe nipërit tuaj do të jetojnë si qytetarë të plotë të Evropës me të gjitha të drejtat dhe privilegjet e anëtarësimit në BE.

Ky ndryshim dhe shumë të tjerë po vijnë. Mos e humbisni mundësinë tuaj për të qenë pjesë e tyre. Prindërit mund t’ju tregojnë të gjitha ndryshimet që ata kanë parë:

Anëtarësimi në NATO

Liberalizimi i vizave me BE

Dekriminalizimi i parlamentit tuaj

Reforma gjyqësore

Por ndoshta ju do të më thoni, mërzitshëm! Ajo që duam është një edukim i mirë. Ne duam punë. Ne duam atë që shohim çdo ditë në TV, nga Mbretëria e Bashkuar, nga Gjermania dhe nga Shtetet e Bashkuara.

A e dini se si do të merrni të gjitha këto? Ju do ta kërkoni. Gjëja më e mirë për brezin tuaj është se nuk jeni të lidhura ngushtë me pritjet e ulëta të së kaluarës komuniste të këtij vendi.

Ju kërkoni punë si ata kanë në Gjermani. Ju presin ligje kundër korrupsionit siç kanë në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe ju këmbëngulni për liritë personale siç kanë në SHBA.

Ju jetoni në një demokraci. Nëse e kërkoni atë, qeveria juaj duhet të përgjigjet. Ose do t’i hedhësh jashtë. Për shembull, në fillim të vitit shkollor, shumë njerëz, përfshirë edhe opozitën, kërkonin libra falas për studentët.

Ky është një vend i vogël. Nuk është një vend i pasur. Por është e arsyeshme që qytetarët të kërkojnë që qeveria të sigurojë para për të blerë libra për studentët e saj. Dhe kur qeveria ju tregon se nuk mund ta përballojë atë, ju duhet të pyesni se si ata janë duke paguar për ndërtesat e tyre dashuroj qeveritare, makinat e tyre luksoze dhe udhëtimet e tyre të huaj.

Si një demokraci, përgjegjësia qëndron tek ju. Ne presim me padurim ditën kur ju jeni udhëheqës të Shqipërisë. Ne e dimë se brezi juaj do të jetë më i mirë se gjenerata e tyre në udhëheqjen e Shqipërisë drejt së ardhmes së saj evropiane.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,690FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts