Thursday, November 30, 2023
HomeAktualitetPas 1 tetorit, gjobë për qytetarët që nuk marrin kupon tatimor

Pas 1 tetorit, gjobë për qytetarët që nuk marrin kupon tatimor

-

Jo vetëm bizneset, por edhe konsumatorët duhet të tregojnë kujdes që të pajisen me kupon tatimor, pasi pas datën 1 tetor do të gjobiten.

Cilido qytetar që bën një blerje dhe nuk tërheq kuponin tatimor do të përballet me gjobë.

Kjo u lajmëruar nga vetë drejtoresh e Përgjithshme e Tatimeve Vasilika Vjero, në emisionin ‘Ekopolitikë’.

Ja deklarata e saj: 

Edhe qytetarët do kontrollohen, kanë detyrim ligjor të tërheqin kuponin. Në momentin që qytetarët nuk e tërheqin kuponin sigurisht që ka një penalitete që është 1 mijë lekë për ata që thyejnë ligjin.

Ne do i inkurajojmë të jenë pjesë e këtij aksioni. Jo gjthmonë do hyjmë direkt në ambinetin e biznesit por do pyesim një qytetar që sapo ka marrë një shërbim në atë njësi, i cili më tej mund të jetë dhe objekt i kontrollit.

Janë skema që përdoren në gjithë botën, ka punonjës të administratës tatimore, por jo vetëm, që hyjnë në një aktivitet.Qëllimi është jo të penalizojmë qytetarin por të jetë pjesë e aksionit dhe palë me administratën tatimore.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts