Thursday, November 30, 2023
HomeArsimRRITJE PAGASH ME 40% PER TE GJITHE MESUESIT NE SHQIPERI.

RRITJE PAGASH ME 40% PER TE GJITHE MESUESIT NE SHQIPERI.

-

Për të gjithë arsimtarët në vend parashikohet një rritje rrogash prej 40 %.

Lajmin e bëri të ditur vetë ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, e cila tha se mësuesit duhet të mbështeten jo vetëm me pagën e tyre por edhe me mënyrën se si formohen në auditore.

Këtë deklaratë Ministrja Nikolla e bëri gjatë një takimi në gjimnazin Sinan Tafaj në Tiranë, në kuadër të ditës ndërkombëtare të mësuesit.

“Do të mundësojmë nxjerrjen nga niveli i dobët të më shumë se 2200 mësuesve në të gjithë Shqipërinë, ashtu sikurse do të ndërtojmë një sistem të ri të kualifikimit. Ne jemi angazhuar të rrisim deri në 40% pagën e tyre. Mësuesit duhen mbështetur me mënyrën sesi formohen dhe si formohen në fakultetet e edukimit”, tha Lindita Nikolla.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts