Sunday, September 24, 2023
HomeAktualitetU helmuan nxënësit, mbyllet shkolla në Gjegjan të Pukës

U helmuan nxënësit, mbyllet shkolla në Gjegjan të Pukës

-

Bilanci i rënduar i helmimit të nxënësve të shkollës së mesme të bashkuar “Nikoll Lleshi” në Gjegjan të Pukës, ka detyruar inspektoriatin shendetësor të Shkodres të urdhërojë mbylljen e menjëhershme të kësaj shkolle.

Tetë fëmijë të tjerë me simptoma helmimi u paraqiten në spitalin e Shkodres pasdreken e së hënës, duke e quar në 37 numrin e të prekurve. Bashkë me mbylljen e shkollës është gjobitur edhe DSHP e rrethit Pukë.

Shtatori shënoi mbylljen e fazës së ri-inspektimit të shkollave sa i përket kushteve higjeno – sanitare dhe sipas ISHSH, një pjese e tyre kanë probleme. Për këtë kryeinspektorja Tyli thotë se i është kërkuar bashkisë të ndërhyjë, pasi në të kundert ato rrezikojnë penalitet me gjobë e deri edhe ndërprerje proçesit mësimor.

Marrje mendësh dhe të vjella janë simptomat e fëmijeve të kësaj shkolle, të shfaqura që në 4 tetor kur nisi proçesi mesimor i asaj dite.

Shkak ishte mos ajrosja siç duhet e ambjenteve, pasi një ditë më parë shkolla ishte dezinsektuar.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,870FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts